Blog

11 grudnia
Salomon Concept. Buty narciarskie zrobione z butów do biegania ?
Salomon Concept. Buty narciarskie zrobione z butów do biegania ?

Kiedy podczas rozmowy o narciarstwie, wspomniałem znajomemu o poniższym temacie, dotyczącym butów do biegania zdziwił się bardzo. No bo w sumie jaki to ma związek!? Trochę jak z prasowaniem i snowboardingiem – i tu, i tu deska, ale poza tym związku żadnego. Ale, o ile w przypadku starej deski do prasowania jej kolejne wcielenie to max półka na książki, to stare buty do biegania wkrótce mogą mieć nowe życie jako buty narciarskie!
Inżynierowie z Centrum Badawczego Salomona we francuskim Annecy, będąc świadomymi zmian klimatycznych i wpływu człowieka na Planetę, szukają rozwiązań, które mogłyby ten wpływ zmniejszyć. Jedynym z nich jest pomysł przekształcania starych butów do biegania w buty narciarskie poprzez recykling materiałów.

 

Recykling nie jest niczym nowym. Od lat przetwarzamy puszki, szkło czy papier. Ze zużytych butelek od lat robimy bluzy polarowe [1]. Ale Salomon rozwija ten pomysł, projektując buty, które można przetworzyć w zupełnie inny produkt.
W ramach nowej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, projektanci produktów Salomon spędzili ponad rok pracując nad tym pomysłem. Na początku listopada Salomon ogłosił swój plan. Buty Concept będą wykonane w 100% z termoplastycznego poliuretanu (TPU), który później producent zamieni w alpejski but narciarski.
„Zdajemy sobie sprawę, że musimy lepiej działać na rzecz środowiska, tworząc obuwie, które drastycznie zmniejsza jego wpływ na planetę”, mówi Guillaume Meyzenq, wiceprezes Salomon Footwear.
„Tworząc buty koncepcyjne, które można poddać recyklingowi w skorupie buta narciarskiego, pokazujemy, że możliwe jest znalezienie alternatywnych materiałów do stworzenia obuwia sportowego. To ekscytujący rozwój, który pomoże nam w przyszłości stworzyć bardziej zrównoważone rozwiązania dla obuwia”.

Koncepcja
Kluczowym elementem koncepcji nadającego się do recyklingu buta Salomon jest termoplastyczny poliuretan (TPU). Zamiast używać wielu materiałów do stworzenia buta, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego obuwia sportowego (jak pianka EVA, guma i klej), buty koncepcyjne wykorzystują tylko TPU do budowy zarówno górnej, jak i dolnej części buta. Ta innowacyjna konstrukcja umożliwia mielenie go na maleńkie granulki i ponowne wykorzystanie surowca bez obniżania wydajności.
Następnie pracownicy zmieszają odzyskany TPU z nowym TPU i uzyskaną mieszankę wykorzystają jako surowiec do produkcji skorup we wtryskarkach. Salomon już w tej chwili produkuje swoje buty narciarskie z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, więc nie wprowadzono większych zmian w tym procesie. Skorupa uzyskana w ten sposób ma te same parametry wydajności, co buty w aktualnej ofercie Salomon.

Dlaczego jest to lepsze dla środowiska?
Większość tradycyjnych konstrukcji obuwia opiera się na wielu materiałach, takich jak bawełna, poliester, EVA (octan winylu) i guma. Używanie wielu materiałów wymaga kleju i zszywania w celu połączenia tych materiałów ze sobą. To sprawia, że większość obuwia jest prawie niemożliwa do pełnego recyklingu, ponieważ materiały muszą być oddzielone od siebie, a klej w jakiś sposób odseparowany. W rzeczywistości około 30 procent globalnego wpływu na środowisko wywołanego przez przemysł obuwniczy wynika z surowców wykorzystywanych w produktach. Zmieniając ten proces nie tylko wykorzystamy ponownie materiały, ale dodatkowo zmniejszone zostanie zużycie energii.

A wydajność biegania?
Aby upewnić się, że cholewka tego buta koncepcyjnego jest wystarczająco oddychająca, aby w niej biegać, inżynierowie Salomona polegali na dwóch rodzajach termoplastycznego poliuretanu (TPU). Jeden z nich ma niezwykle lekki, prawie przezroczysty wygląd. Dolna część buta zapewnia amortyzację, która działa lepiej niż pianka EVA, która jest obecnie stosowana w większości obuwia do biegania.
„Jako lider butów do biegania i największy producent butów narciarskich, proponujemy unikalne rozwiązanie, zapewniające zrównoważony rozwój obuwia, które wydłuża cykl życia użytych materiałów nawet 10-krotnie i drastycznie zmniejsza wpływ na środowisko”, dodał Meyzenq. „Nasza praca w tej dziedzinie stale się rozwija i wiemy, że będzie to niekończąca się podróż, ale jest to ekscytujący krok naprzód, który pomoże nam znaleźć rozwiązania w przyszłości.”

Buty koncepcyjne i program „Play Minded”
Nowe buty Salomon są częścią programu Play Minded, tj. inicjatywy zachęcającej konsumentów do odpowiedzialnego podejścia do sportów outdorowych. Głównym celem programu jest przyjęcie bardziej zrównoważonych metod działania i zmniejszenie całkowitej emisji dwutlenku węgla o 30 procent do 2030r.
Oszczędność materiałów w procesie produkcji obuwia do biegania i butów narciarskich byłaby ogromną pomocą w osiągnięciu tego celu.
Salomon ma nadzieję zadebiutować w tej koncepcji obuwia w 2021 r. Nie wiadomo jeszcze, ile modeli czy rodzajów butów zostanie wprowadzonych na rynek. Buty są również częścią drugiego celu Salomona, aby do 2025 r. 100% swoich nowych produktów zaprojektowano zgodnie z zasadą gospodarki w cyklu zamkniętym.

Patrząc na obecną zimę, małą ilość śniegu, topniejące lodowce i czekając na powder alert, cieszę się z każdej inicjatywy, która zmniejsza niekorzystny wpływ przemysłu na środowisko. Brawo Salomon!

Mateusz Chromiec
Źródła:
1. https://esbud.pl/bluza-polarowa-z-butelek-pet-czy-to-mozliwe/
2. https://gearjunkie.com/salomon-concept-shoe-design-recycled-ski-boot
3. https://www.salomon.com/en-int/blog/salomon-unveils-concept-recyclable-running-shoe
4. https://youtu.be/UPaxRuGp5wk