Blog

2 listopada
Narty w listopadzie? – Stacja eksperta rusza pełną parą
Narty w listopadzie? – Stacja eksperta rusza pełną parą

Narty w listopadzie? – Stacja eksperta rusza pełną parą!

 

Zima zbliża się wielkimi krokami dlatego ponownie ruszamy z programem Stacja Eksperta! Na start mamy informacje dla wszystkich, którzy nie mogą już doczekać się pierwszego śniegu w Polsce.

 

Po zeszłorocznym sukcesie programu w tym roku postanowiliśmy poszerzyć akcję i do sieci ośmiu najbardziej specjalistycznych sklepów narciarskich dołączyliśmy cztery nowe lokalizacje. Dołączyły do nas dwa sklepy w Warszawie, jeden Bielsku-Białej i jeden w Rybniku – pełną listę sklepów możecie sprawdzić na stronie www.stacjaeksperta.pl/o-stacji-eksperta. Tak jak w zeszłym roku każdy ze sklepów dysponuje pakietem najnowszych nart testowych marek Salomon i Atomic oraz oferuje profesjonalną usługę dopasowania sprzętu narciarskiego w tym ekspercki bootfitting. Jeśli zatem planujecie w tym roku przymiarkę do nowych desek to warto sprawdzić ofertę naszych sklepów partnerskich.

 

I choć listopad nie kojarzy się nam z gorączką narciarskich zakupów, a do kalendarzowej zimy i rozpoczęcia prawdziwego sezonu narciarskiego zostało jeszcze sporo czasu – my twierdzimy, że jest to właśnie świetny moment na spokojne zapoznanie się z nowinkami w świecie sprzętu narciarskiego. A dla tych którzy już niecierpliwie przebierają nogami rozglądając się za możliwościami nieco wcześniejszego rozpoczęcia zabawy na stoku, polecamy skorzystać z nart testowych dostępnych w sklepach Stacji Eksperta i już w listopadzie oddać się białemu szaleństwu.

 

Większość europejskich narciarskich i snowboardowych kurortów gwarantuje dobre warunki dopiero od połowy grudnia. W naszym kraju natomiast, wiemy dokładnie jak to bywa… Czasem na możliwość porządnego wyszalenia się na stoku musimy czekać nawet do stycznia. Na szczęście stosunkowo niedaleko od naszych granic znajdziemy całkiem sporo ośrodków, w których warunki śniegowe utrzymują się praktycznie przez cały rok. Mówimy tutaj oczywiście o lodowcowych rejonach alpejskich. Największa popularnością, wynikająca głównie ze stosunkowo niewielkiej odległości i najmniejszych kosztów cieszą się miejscówki w austriackiej części Alp.

 

Sölden – lodowcowy rejon to topowa miejscówka często goszcząca zawodników pucharu świata. To właśnie tutaj co roku rusza pucharowa karuzela:-) Jako że trasy narciarskie sięgają wysokości ponad 3200 metrów możemy liczyć tutaj na dobre warunki niezależnie od sytuacji pogodowej w dolinie. Łączna długość tras na dwóch lodowcach wchodzących w skład rejonu to ponad 34 kilometry (Niebieskie: 25 km, Czerwone: 5.4 km, Czarne: 3.9 km – jak widać znajdzie się coś dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania). Narciarzy obsługuje osiem wyciągów, w tym trzy gondole. Na stoku lodowca Rettenbach znajdziecie również stację Salomon & Atomic, w której można przetestować i zakupić niezbędny sprzęt.

Ceny: ski pass 1 dzień – 50,50 euro, 6 dni – 228 euro.

 

Hintertux – to drugi z austriackich rejonów równie znany jak wspomniane wcześniej Soelden. Lodowiec oferuje ponad 20 kilometrów tras obsługiwanych przez dziesięć wyciągów (w tym gondole) za pomocą których możemy dojechać na 3250 m n.p.m. Fani freestyle’u znajdą tutaj również niezły plac zabaw w postaci jednego z najlepszych, czynnych poza sezonem zimowym snowparków w Europie, czyli Betterpark Hintertux.

Ceny: ski pass 1 dzień – 45 euro, 6 dni – 215 euro

 

Pitztal – Pitztaler Gletscher to najwyżej położony ośrodek narciarski w Tyrolu. Nowoczesną kolejką gondolową dotrzemy na wysokość aż 3440 m n.p.m. Przyjeżdżając tutaj jesienią, mamy duże szanse spotkać światową czołówkę narciarzy alpejskich, gdyż właśnie pod szczytem Wildspitze, ze względu na świetną jakość śniegu, trenują kadry narodowe przed zbliżającym się pucharem świata. Jesienią ruch narciarski obsługiwany jest przez 5 wyciągów a długość tras to prawie 40 kilometrów.

Cena: 1 dzień 51 euro, 6 dni 217 euro.

 

Nie samą jednak Austrią narciarze żyją:-) Sporo doskonałych miejsc do poszusowania znajdziemy również nieco dalej.

Matterhorn Glacier Paradise – narciarski resort w którym pojeździć możemy delektując się widokiem na (zdaniem wielu) najpiękniejszą górę na świecie – Matterhorn. Celowo nie przypisujemy tego miejsca do żadnego kraju, bo choć leży prawie w całości w Szwajcarii dotrzeć do niego możemy również gondolą od strony włoskiej. W zależności od tego czy wolimy pizzę czy mleczną czekoladę naszą bazą wypadową może być Breuil-Cervinia lub Zermatt. Najwyższy punkt do którego dojedziemy wyciągiem mierzy prawie 3900 metrów n.p.m. Na samym lodowcu latem znajdziemy 5 wyciągów, niestety jedynie orczykowych, oraz ponad 21 kilometrów tras. Na miłośników freestyle’u czeka sporych rozmiarów snowpark.

Ceny: 1 dzień – 80 franków (jeśli startujemy z Zermatt), 60 euro (jeśli startujemy z Cervinii), 6 dni 299 euro

 

Tignes – dla lubiących francuską kuchnię na pewno ciekawym miejscem na rozpoczęcie sezonu będzie poszusowanie na pokrytych lodowcem zboczach La Grand Motte 3656 m n.p.m. Przed sezonem czynnych jest dwanaście wyciągów, w tym remontowana niedawno gondola. Rejon oferuje około 20 kilometrów tras a najwyższy punkt, który możemy osiągnąć kolejką, to 3456 m n.p.m. Plusem rejonu są na pewno niższe ceny skipassów i mniejszy tłok niż w resortach Austrii i Szwajcarii.

Cena: 1 dzień 25 euro, 6 dni – 150 euro

 

Powyższe pięć propozycji z pewnością nie wyczerpuje repertuaru pomysłów nieco wcześniejsze niż zwykle rozpoczęcie sezonu. Przed wyjazdem zawsze jednak warto sprawdzić aktualne warunki i komunikaty pogodowe. Jeśli tak jak my nie możecie już doczekać się pierwszych opadów śniegu w Polsce, zachęcamy do dodatkowych poszukiwań, ostrzenia krawędzi oraz zatankowania samochodu do pełna i ruszenia na podbój lodowców!

 

*dane długości tras w resortach i ilości wyciągów dotyczą okresu letniego i jesiennego. Zimą i wiosną ilość tras i wyciągów jest oczywiście znacznie większa.

 

 

Stacja Eksperta – to program łączący najbardziej specjalistyczne sklepy narciarskie w Polsce oferujące usługę termoformowania butów narciarskich oraz profesjonalne doradztwo produktowe w zakresie doboru sprzętu narciarskiego. Zachęcamy do śledzenia  na bieżąco zarówno naszego bloga jak i profili Facebook i Instagram. Juz od 5 listopada Stacja Eksperta uruchamia wyjątkową promocję i do zakupu nowych nart z kolekcji Salomon i Atomic dodaje za 1 zł pokrowiec narciarski (oferta ograniczona dostępnością zapasów). Nie czekaj i sprawdź nas już teraz tutaj.