Blog

14 stycznia
Narty Salomon i Atomic nagrodzone w World Ski Test 2018
Narty Salomon i Atomic nagrodzone w World Ski Test 2018

Gigantyczne testy World Ski Test to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa. Podczas ocen sprzętu przeprowadzanych na przygotowanych stokach oraz poza trasami (freeride i skitouring) ciężkim próbom poddawanych jest ponad 200 modeli nart kilkunastu wiodących producentów. Narty oceniają dziennikarze mediów narciarskich, instruktorzy, przewodnicy IVBV a także profesjonalni riderzy oraz inni zaproszeni goście, biorąc pod uwagę całą gamę kluczowych cech. Aby zapewnić w pełni obiektywną ocenę, zaklejane są grafiki na sprzęcie, co uniemożliwia zidentyfikowanie marki. Narty dzielone są na grupy w zależności od przeznaczenia i budowy. W tym roku podobnie jak w latach poprzednich nowości sprzętowe zarówno marki Salomon jak i Atomic spotkały się z rewelacyjnym przyjęciem testerów, triumfując lub zajmując czołowe lokaty w prawie wszystkich kategoriach.

All Mountain

To najważniejsza z punktu widzenia narciarza amatora grupa. Znajdziemy tu narty najbardziej uniwersalne i co za tym idzie najpopularniejsze, przeznaczone zarówno do jazdy po przygotowanych trasach jak i do freeride’u. W tej kategorii zwyciężył Salomon XDR 80 TI wyprzedzając zaledwie o 0,7 punktu Atomica Vintage X 83 CTI. Narty Salomona ujęły testerów miedzy innymi wyjątkowo płynną jazdą i niska wagą. Jako że podczas jazdy na nich oszczędzamy dużo energii sprawdza się idealnie podczas długich dni na stoku.

High Performance

Ta grupa obejmuje topowe modele nart. W sprzęcie z najwyższej półki dla panów zwyciężył (z oceną „znakomity”) Atomic Redster X9. Zdaniem testerów to perfekcyjna, doskonale wykonana narta, która świetnie sprawdza się w zróżnicowanych warunkach. Na czwarta miejscu uplasował się model Salomon S/Race Rush GS (z ocena „bardzo dobry”). Wśród sprzętu dla kobiet aż pięć modeli z tej grupy dostało ocenę końcową „znakomity”. Wśród nich na trzecim miejscu zakończył testy model Salomon S/Max W Blast.

All-round

Ta grupa obejmuje tak zwane narty dla początkujących. Cechuje je nieco mniejsze zaawansowanie technologiczne ale również niższa cena. Są łatwe w prowadzeniu i nie tak szybkie jak topowe modele. W grupie dla panów zwyciężył model Salomon S/Max 8 a na trzecim miejscu podium stanęły narty Atomic Redster X5. Inspirowany nartami racingowymi Salomon S/Max 8 pokonał konkurencję rewelacyjnym prowadzeniem podczas skrętów oraz dość dużą szybkością jak na tą grupę. Wśród sprzętu dla pań najlepsze okazały się narty Salomon S/Max W 6 a trzecią lokatę zajęły Atomic Cloud 9.

Race GS

Grupa nart wyścigowych przeznaczonych jak sama nazwa wskazuje do slalomu giganta. To jedna z najpopularniejszych kategorii wśród miłośników jazdy na przygotowanych trasach. Tutaj poziom był bardzo wyrównany i aż trzy modele otrzymały ocenę „znakomite”. Wśród nich znalazły się narty Atomic Redster G9, które stanęły na trzecim miejscu podium.

W tym roku po raz pierwszy testowano również NARTY SKITUROWE. Rosnąca lawinowo popularność skitouringu wymusiła na producentach sprzętu zarówno rozszerzenie gamy produktów jak i inwestycje w nowe technologie, patenty i rozwiązania techniczne.

Wśród nart zaprojektowanych specjalnie dla kobiet najlepsze okazały się Salomony MTN Explore 88 W. Trzecie miejsce przypadło Atomic Backland WMN 85. Narty skiturowe dla mężczyzn podzielono z kolei na dwie kategorie – z maksymalną grubością 90 mm pod butem i z maksymalna grubością 99 mm pod butem. W pierwszej grupie, na drugim miejscu uplasował się model Atomic Backland 85 UL, a w drugiej pewnie zwyciężył model Salomon MTN Explore 95.

Pełne wyniki testu znajdziecie w najnowszym wydaniu Ski Magazynu.