Blog

14 marca
Jak zacząć przygodę ze skituringiem? 
Jak zacząć przygodę ze skituringiem? 

Jeśli lubisz zarówno jazdę na nartach jak i wędrówki po górach, skituring będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.  A jeśli dodatkowo masz żyłkę eksploratora, lubisz dziką przyrodę i denerwują Cię kolejki do wyciągów, to po prostu zakochasz się w tym sporcie! Wbrew pozorom nie jest on zbyt trudny – wymaga oczywiście podstawowych umiejętności narciarskich jednak wybór skiturowych tras w naszym kraju jest tak ogromny, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie:-)

Czym jest skituring?

W dużym skrócie – idealna zimowa aktywnością dla miłośników gór;-) Łączy w sobie turystykę zimową (przemieszczamy się często po szlakach ale zazwyczaj z dala od typowych tras narciarskich), narciarstwo biegowe (ruch podczas podejść oraz wiązania z „wolną” piętą przypominają nieco technikę klasyczną) oraz narciarstwo zjazdowe (w końcu jak już weszliśmy na tę górę to trzeba jakoś dotrzeć na dół!).

Jak zacząć?

Najlepiej oczywiście zacząć przygodę pod okiem doświadczonego instruktora, który pokaże nam jak prawidłowo używać sprzętu a także wytłumaczy, jak unikać zagrożeń podczas przemieszczania się poza narciarskimi trasami. Musimy oczywiście mieć podstawowe umiejętności narciarskie jednak na łatwe „skiturowe wyrypy” nie musimy od raz być Marcelem Hirscherem:-). Doskonałym czasem na wybranie się na skitury jest późna zima i wczesna wiosna. Dni są wtedy dłuższe, pogoda stabilniejsza a warunki śniegowe nadal zazwyczaj bardzo dobre.

Sprzęt

Uprawianie skituringu wymaga specjalistycznego sprzętu. Zarówno narty, jaki i wiązania czy buty różnią się od tych na których jeździmy po przygotowanych trasach.

Narty do skituringu muszą być lżejsze niż klasyczne zjazdówki. Każdy odjęty gram wagi docenicie podczas mocniejszych podejść. Muszą mieć też możliwość przyklejenia do ślizgu foki, czyli pasa materiału z włosiem, który zapobiega ześlizgiwaniu się narty i umożliwia szybkie podchodzenie wprost do góry. Zarówno dla początkujących adeptów jak i wśród zaawansowanych na pewno uznanie znajdą modele nagrodzone w World Ski Test 2018: Salomon MTN Explore 88 W zaprojektowane specjalnie dla kobiet i Atomic Backland 85 UL oraz Salomon MTN Explore 95 dla panów.

Wiązania S/LAB SHIFT

Wiązania skiuturowe mają kompletnie odmienną budowę niż standardowe. Ustawione w trybie podejścia trzymają jedynie przód buta, podczas gdy tył jest uwolniony podobnie jak w nartach biegowych. Rozróżniamy dwa typy: TLT (Tour Light Tech) oraz szynowe.

Buty również powinny być dużo lżejsze niż zjazdowe. O ile do wiązań typu szynowego możemy podpiąć praktycznie każdy but narciarski lub skorupę wspinaczkową, o tyle w przypadku wiązania TLT but musi być specjalnie przystosowany. Dla wszystkich którzy zaczynają przygodę ze skituringiem polecamy model Model Atomic Hawx Ultra XTD lub całą serię Backland.

Bawcie się dobrze na skiturowych trasach i pamiętajcie, aby zawsze przed wyjściem sprawdzić prognozę pogody oraz aktualny stopień zagrożenia lawinowego.