Blog

16 grudnia
JAK PRZYGOTOWAĆ SIE NA NARTY ?
JAK PRZYGOTOWAĆ SIE NA NARTY ?

W górach jest już sporo śniegu, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr. Ale sezon narciarski już się rozpoczął w niektórych, nawet niżej położonych ośrodkach. Jest to dobry moment, żeby przypomnieć jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu na narty. Ważne jest oczywiście przygotowanie kondycyjne, ale równie istotny jest także odpowiednio dobrany sprzęt. Jest to temat ciekawy z pewnością dla narciarskich nowicjuszy, ale błędy w doborze sprzętu zdarzają się także tym, którzy na nartach jeżdżą od lat.

 

Najbardziej istotny jest dobór odpowiedniej odzieży. Tylko wtedy można będzie w pełni cieszyć się całym dniem spędzonym w górach, niezależnie od tego czy temperatura będzie oscylowała w okolicy minus dwudziestu stopni czy będzie na plusie.
Kluczowe jest ubieranie się „na cebulkę”, tj. warstwami – tak, aby w razie zmian pogody łatwo dopasować ubiór do warunków na zewnątrz. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-dress-skiing

W następnym kroku możemy myśleć o sprzęcie. Produktami, na pograniczu odzieży i sprzętu są kask i gogle. To jedne z ważniejszych elementów narciarskiego wyposażenia, ponieważ bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. Kask chroni głowę, a gogle zapewniają odpowiednią widoczność poprawiając kontrast, a także chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając kask, bardzo istotne będzie jego przeznaczenie, rozmiar i zastosowane funkcje. Przykładowo planując starty w slalomach należy wybrać model pozwalający zamontowanie gardy chroniącej twarz i szczękę.


Więcej na temat doboru kasku można znaleźć tutaj: https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-your-ski-or-snowboard-helmet
Jeżeli chodzi o gogle to poza komfortowym dopasowaniem do twarzy i kasku, najważniejszą sprawą jest typ soczewki, dopasowany do warunków oświetleniowych. Więcej na ten temat: https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-your-ski-goggles

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia są rękawice narciarskie. Ich wybór dla początkujących narciarzy wydaje się być trywialny, ale wchodząc w temat głębiej okazuje się, że jest wiele możliwości i wybór optymalnej nie jest oczywisty. Na rynku są rękawice pięcio, dwu i jedno-palczaste. Z krótkim i długim mankietem. O różnym stopniu ocieplenia, a także z dodatkowymi funkcjami, jak ściereczka do gogli, czy ochraniacze.
By ułatwić sobie wybór możecie zajrzeć tutaj: https://www.salomon.com/pl-pl/nordic/nordic-advices/how-choose-your-ski-gloves-and-mittens

Jeżeli wiesz już, że chcesz zainwestować w cały komplet sprzętu narciarskiego, należy zacząć od znalezienia odpowiednich butów. Jest to element o tyle istotny, że ich dopasowanie wcale nie jest łatwe i aby uniknąć rozczarowań i zniechęcenia wywołanego źle dobranym, niewygodnym butem, warto skorzystać z porady eksperta, tzw. bootfittera.

https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-ski-boots

W końcu przechodzimy do kluczowego elementu wyposażenia narciarza – doboru nart. Idąc na narty po raz pierwszy warto skorzystać z wypożyczalni. To sensowne rozwiązanie, bo przecież nie wiadomo czy ten sport przypadnie Ci do gustu. Jeżeli jednak już wiesz, że „to jest to” i rozważasz kupno swoich własnych nart to musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, jak m.in. typ narty (all-mountian, allround, slalom, gigant, freeride, freestyle, skitour, etc.) czy długość. Najlepiej skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy, np. w jednym ze sklepów Stacja Eksperta. Aby lepiej przygotować się do rozmowy z ekspertem i podnieść poziom Twojej świadomości, zapoznaj się z naszym artykułem „Jak wybrać odpowiedni rodzaj nart?” – https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-the-right-type-of-skis

Podczas kupowania sprzętu narciarskiego, etap wyboru wiązań jest bardzo często pomijany, ponieważ najczęściej kupujemy już gotowy komplet, gdzie wiązania są sprzedawane w zestawie z nartami. Mimo to należy upewnić się, że kupowane wiązania będą odpowiednie do Twojego stylu, poziomu umiejętności narciarskich, budowy fizycznej oraz że będą kompatybilne z Twoimi butami. Zapoznaj się z naszymi poradami, by dokonać odpowiedniego wyboru!

https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-ski-bindings

Kijki narciarskie są często postrzegane jako kolejne akcesoria i wybierane tylko w zależności od ich ceny i koloru. Jednak odpowiedni rozmiar i model dostosowany do rodzaju jazdy na nartach, mogą naprawdę pomóc w poruszaniu się i sprawić, że poczujesz równowagę zarówno na stoku, jak i podczas jazdy w puchu.
Oto nasze porady, które pomogą Ci wybrać odpowiednie kijki narciarskie.

https://www.salomon.com/pl-pl/alpine/alpine-advices/how-choose-your-ski-poles

Wyżej wymienione elementy są najważniejsze, ale nie sposób nie wspomnieć o innych akcesoriach i dodatkach, jak zapasowa czapka, która przyda Ci się podczas odpoczynku, gdy zdejmiesz kask, np. w restauracji. Jeżeli przerwę w jeździe będzie umilać słońce to przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne, w których znacznie przyjemniej je się posiłek niż w goglach. Jeżeli zabierasz więcej akcesoriów, termos, przekąskę czy dodatkową warstwę odzieży to  przyda Ci się także odpowiedni plecak, w którym to wszystko zmieścisz i albo będziesz z nim jeździć, albo zostawisz przy wyciągu czy innym bezpiecznym miejscu.

Co raz bardziej popularny staje się także skituring i wybierając tę formę narciarstwa musisz pamiętać także o zabraniu fok. Jeżeli wybierasz się poza trasę to koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo i zabierz lawinowe ABC – załóż detektor lawinowy, a do plecaka włóż sondę lawinową i łopatę. Oczywiście zanim wyruszysz na taką przygodę upewnij się, że wiesz jak tego sprzętu użyć!