Blog

18 grudnia
Jak dobrać narty dla dzieci ?
Jak dobrać narty dla dzieci ?

Narciarstwo nie należy do najłatwiejszych sportów. Mimo, że sprawia wiele radości, wymaga siły, zwinności, równowagi i odpowiedniego opanowania techniki. Im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam ją dobrze przyswoić. Dlatego warto od najmłodszych lat posyłać swoje dzieci na stok i zarażać tą niesamowitą pasją. Pytanie tylko, jak dobrać narty dla najmłodszych, aby złapali zajawkę i nie zrazili się do śnieżnego sportu?

 

 

Krótki początek na krótkich nartach

Przede wszystkim należy pamiętać, że – tak jak i w przypadku dorosłych – narty dziecięce muszą być muszą być dostosowane do wagi i wzrostu, ale też umiejętności małego narciarza. Pierwsze kroki dziecko może stawiać już w wieku 3 lat i w tym wypadku rekomenduje się dobranie jak najkrótszych desek, sięgających mu maksymalnie do pach, a do tego jak najlżejszych i ułatwiających skręcanie, np. Atomic Vantage JR I czy Salomon QST MAX JR XS.

 

Rocker dla ułatwienia

Dalszy dobór nart zależy od postępów młodego narciarza. Dla starszych (wiekiem i doświadczeniem) zapaleńców narty mogą być nieco dłuższe – sięgające do brody, lub nawet do wysokości oczu. W przypadku dzieci najważniejszym jest, aby deski były łatwe w prowadzeniu, skrętne i lekkie. Dlatego też producenci sprzętu Atomica i Salomona stawiają na technologie, które ułatwiają młodym narciarzom zabawę na śniegu. Zarówno w allroundowych modelach Salomon QST Max JR czy kolekcji Atomic Vantage JR zastosowano rocker, aby narty były bardziej skrętne, a jednocześnie lepiej dopasowywały się do nierówności terenu. Wszystko po to, by młody narciarz mógł odkrywać każdy kąt ośrodków narciarskich, zarówno na wyznaczonych trasach, jak i poza nimi.

 

Dłuższe, twardsze, szybsze

Należy mieć na uwadze, że im dłuższe narty, tym trudniej na nich skręcić. Na skrętność istotny wpływ ma również promień i twardość nart. Dla zaawansowanych dziecięcych narciarzy jeżdżących po trasach można wybrać modele dłuższe, o mniejszym promieniu skrętu. Dla dzieciaków, które mają zacięcie do szybkiej jazdy, najlepiej sprawdzi się seria Atomic Redster JR Custom. Dla małych zawodników, którzy marzą o karierze w Pucharze Świata, najlepszym wyborem będzie z kolei seria Redster J2, wyposażona w technologię Bend-X, która umieszczona jest pod wiązaniami i pozwala na wygięcie narty przy mniejszym wkładzie siły, niż w przypadku juniorskich nart race’owych. Najbliżej tego typu desek znajduje się model Redster J4, który otwiera młodym narciarzom drzwi do jazdy zawodniczej.

 

Wyższa szkoła jazdy

Dla starszych dzieci i młodzieży, która na stoku spędza kilka tygodni w roku, można powoli wprowadzać juniorskie narty zawodnicze.  Jeśli dziecko nie trenuje narciarstwa, jednak wycinanie łuków sprawia mu prawdziwy fun, warto pokusić się o kupno juniorskiej narty slalomowej, np. Salomon X-Race JR SL czy Atomic Redster S9 J. Narty slalomowe z założenia są krótsze i mają mniejszy promień skrętu, przez co są łatwiejsze w wycinaniu łuków. Jeśli nasze dziecko woli jednak szybką jazdę, ma dużo siły i dobrą technikę, lepiej zastanowić się na nartami gigantowymi Salomon X-Race JR GS lub Atomic Redster G9 J. To rozwiązanie dla zuchwałych, gdyż narty juniorskie Salomona i Atomica – mimo oczywistej mniejszej masy i większej elastyczności – są już bardzo zbliżone do konstrukcji nart prawdziwych profesjonalistów. Dzięki temu pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału desek i szybszy progres dziecka/nastolatka. A zarazem dobrze przygotowują go do wejścia w narciarską dorosłość, dając pewność, że w przyszłości poradzą sobie z każdym rodzajem nart, na jakim tylko przyjdzie im ochota jeździć