Blog

4 stycznia
Jak dobrać buty narciarskie z pełną satysfakcją? Przegląd kolekcji butów Salomon & Atomic
Jak dobrać buty narciarskie z pełną satysfakcją? Przegląd kolekcji butów Salomon & Atomic

 

Przez lata buty narciarskie były najmniej rozwojowym elementem narciarstwa. Pasjonaci tego sportu akceptowali fakt, że w zamian za wspaniałe przeżycia, przeważnie muszą liczyć się z uciskiem i bólem. Na szczęście w dzisiejszych czasach zmieniło się to o 180 stopni. Dzięki rozwojowi bootfitingu, czyli dopasowaniu obuwia do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, osiągamy zupełnie nowy wymiar narciarstwa.  Obecnie buty to jeden z najważniejszych – jeśli nie najważniejszy – element tego sportu. Jak dobrze dobrać je do naszych potrzeb?

 

Cenna pomoc eksperta

Przy wybieraniu butów najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego bootfittera. Najpierw przeprowadzi on krótki wywiad, żeby dowiedzieć się, jaki jest nasz poziom i jakie mamy oczekiwania. Dzięki temu będzie wiedział, jaki model będzie dla nas najlepszy, a także jaki flex (czyli sztywność buta) powinniśmy wybrać. Następnie ekspert wykona szczegółowy pomiar stopy, który ważny jest dla prawidłowego doboru długości skorupy, gdyż większość butów kupowanych przez polskich klientów jest w za dużym rozmiarze. Jednak przy doborze butów najważniejsze jest określenie naszego celu narciarskiego, czyli odpowiedzenie sobie na pytanie, co sprawia nam największą przyjemność? W Atomicu i Salomonie znajdziecie buty do każdego stylu jazdy, które świetnie dopasują się do potrzeb każdego narciarza.

 

Allmountain – dla początkujących i zaawansowanych

Jeśli nasze narciarstwo polega głównie na całodziennej jeździe po trasach o zróżnicowanej trudności, idealnym wyborem dla nas będą buty z kategorii allmountain. Jest to najlepsza opcja także dla osób początkujących, gdyż jest to najbardziej uniwersalna grupa. Modele takie jak Salomon X PRO czy rodzina Atomic Hawx Trylogy w pełni odpowiedzą na nasze oczekiwania. Salomon X PRO to esencja komfortu, wygody i perfekcyjnego dopasowania. W Atomic Hawx Trylogy wyróżniamy trzy modele, które różnią się od siebie zastosowaniem i szerokością. Hawx Ultra to najwęższy i najlżejszy z nich, jednocześnie najbardziej uniwersalny. Hawx Magna jest najszerszy, ale i najcieplejszy. Pomiędzy nimi swoje miejsce ma Hawx Prime o sportowym zacięciu. Dostępne są w różnych sztywnościach, więc świetnie dopasują się do oczekiwań każdego narciarza, na każdym poziomie.

 

Redster dla kochających prędkość

Dla zaawansowanych narciarzy szukających prędkości i mających sportowe zacięcie, przydatne będą buty typu Atomic Redster Club lub Salomon X MAX. Są to buty o większej sztywności, dostosowane do potrzeb jazdy po tyczkach. Ich konstrukcja inspirowana jest butami sportowymi, ale są dużo bardziej komfortowe. Zawodnicy trenujący na tyczkach korzystają zwykle z bardziej zaawansowanych butów race’owych, takich jak Atomic Redster czy Salomon X Lab. Są one najsztywniejsze i najbardziej zbliżone do tych, których używają zawodnicy Pucharu Świata. Ci oczywiście mają buty twarde jak imadła, których przeciętny narciarz nie byłby w stanie docisnąć.

 

Komfort podchodzenia i przyjemność z jazdy

Obecnie coraz większą rzeszę fanów zyskuje freeride, czyli jazda poza trasami w głębokim śniegu. Do tego celu również potrzebujemy specjalnych butów. Zwykle są one lżejsze i cieplejsze od przeciętnych, ale jednocześnie posiadające dużą sztywność. Powinny być wyposażone w gumową podeszwę, aby umożliwić podchodzenie w trudnym terenie. Flagowymi modelami spełniającymi te oczekiwania jest rodzina Salomon QST. Z kolei Atomic Hawx XTD to buty freetourowe, świetnie nadające się nie tylko do zjazdu, ale i do podchodzenia, dzięki swej lekkości i trybowi Ski/Walk. Amatorzy samego podchodzenia na nartach stosują buty touringowe – jeszcze lżejsze, o mniejszym fleksie, przystosowane głównie do wchodzenia pod górę, mniej do zjazdu. Najlepszymi przykładami takich butów są modele Salomon S/LAB, Salomon X-ALP i MTN EXPLORE. W Atomicu tym potrzebom odpowiada kolekcja Backland.

 

Stworzone z myślą o narciarkach

Oczywiście wyróżniamy też buty damskie, gdyż panie są zwykle bardziej wymagające. Buty dla nich są mniej sztywne, dużo cieplejsze i wygodniejsze. Przeważnie mają też niższą cholewkę i mniejszą szerokość. Różnią się kolorem i designem, ale nie cechami charakterystycznymi. W Atomicu i Salomonie większość modeli uniwersalnych ma swoje kobiece odpowiedniki. Jak je rozpoznać? Nazwie modelu zwykle towarzyszy litera „W”. A jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat butów narciarskich i ich dobierania, koniecznie odwiedźcie portal stacjaeksperta.pl i nasz fanpejdż na FB.