Blog

28 stycznia
Jak dobrać buty do stylu jazdy?
Jak dobrać buty do stylu jazdy?

Możliwe, że wiecie już z naszej strony i wcześniejszych wpisów na blogu, czym jest bootfitting. Przykładamy do niego ogromną wagę, bo komfortowe i dobrze dopasowane buty to podstawa narciarstwa. Dlatego warto mieć je na własność, niezależnie od tego, ile czasu w sezonie spędzamy na stoku. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie – jak dobrze dobrać buty do naszych potrzeb?

 

Co sprawia nam największą przyjemność?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów i modeli butów narciarskich. Przede wszystkim musimy ustalić, jaki mamy cel narciarski i co sprawia nam największą przyjemność? Ważna jest również świadoma i obiektywna ocena naszego poziomu. Osoby początkujące i uprawiające narciarstwo sporadycznie będą przede wszystkim ceniły komfort i ciepło w bucie, a osoby jeżdżące po tyczkach i lubiące prędkość – dopasowanie i kontrolę.

 

Allmountain dla każdego

Generalnie wyróżniamy kilka rodzajów butów, które zgodne są z odmianami narciarstwa. Jeśli interesuje nas jazda po trasach, powinniśmy zwrócić uwagę na buty z grupy allmountain, takie jak Salomon X PRO czy Atomic Hawx Trylogy. Są to modele najbardziej uniwersalne, gdyż w tym względzie liczy się przede wszystkim komfort i wygoda podczas całodziennej jazdy. Nadają się zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. W zależności od naszej wagi oraz poziomu i dynamiki jazdy, można wybierać flex buta. Narciarze mniejsi masą i doświadczeniem powinni wybierać buty o niższej sztywności skorupy. Takie buty łatwiej jest „docisnąć” i nie uciskają tak bardzo naszych nóg.

 

Wygoda i lekkość poza trasą

Jeśli naszą pasją jest jazda poza trasą, powinniśmy zdecydować się na specjalnie do tego przystosowane buty. Salomon QST oraz Atomic Hawx XTD to modele, które spełniają w stu procentach wymogi takiego obuwia. Są lekkie, ale o wysokiej sztywności skorupy. Jednocześnie są wygodne i ciepłe. Wyposażone są w gumową podeszwę, aby w razie potrzeby można było przejść w nich po trudnym terenie. W tym miejscu warto wspomnieć także o butach freetourowych, które wyposażone są dodatkowo w tryb Ski/Walk, aby umożliwić podchodzenie. Dla amatorów wspinaczki narciarskiej przeznaczone są buty touringowe, jak Atomic Backland czy Salomon S/LAB. Są one mniej sztywne i stworzone głównie do poruszania się pod górę.

Twardy race na twardy śnieg

Wróćmy jednak na trasę. Jeśli tym, co kręci nas najbardziej, jest agresywna i szybka jazda po ubitym śniegu, możemy zaopatrzyć się w buty z kategorii race. Są to modele takie jak Atomic Redster czy Salomon X LAB. Przeznaczone są dla ekspertów i stworzone do jazdy dużymi prędkościami. Powinny być bardzo dobrze dopasowane do stopy, aby ułatwić kontrolę i przyspieszyć przekaz energii na nartę. Niestety wiąże się to z faktem, że są mniej wygodne i stopa w nich marznie.

 

Nie oszczędzaj na czasie!

Niezależnie o tego, jak dobieramy buty do stylu jazdy, musimy pamiętać, że kupowanie obuwia narciarskiego to czynność, na którą trzeba poświęcić kilka godzin. Nie dopasujemy dobrze butów, jeśli będziemy chcieli oszczędzić na czasie. Najlepiej skorzystać w tym temacie z pomocy specjalisty. Bootfitter doradzi, jakie buty wybrać i w przeciągu kilku godzin dopasuje je idealnie do naszych stóp.